Haber

Amasra’daki maden faciasında ihmalin ses kaydı: Geç geleceğim…

Amarsa’da 42 kişinin hayatını kaybettiği maden kazasında ihmal iddialarına bir de ses kaydı eklendi.

Kazayı araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu toplantısına katılan Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, olay günü kaydedilen bir görüşmenin ses kaydını dinletti.

NTV’nin aktardığı habere nazaran; ses kaydında, eksi 320 kotun havalandırmasını sağlayan fanın tamiri için gelecek çalışanın “Vardiyaya geç geleceğim” dediği duyuldu. Lakin buna karşın üretime devam edildi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım de bir fanın olay günü saat 11.00’de bozulduğunu açıklamıştı. Alım, “Madende patlama olmadan önce saat 11.00 civarında bir fan bozulmuş. Fan bozulduktan sonra değerlerde farklılaşma ortaya çıkmış. Ne yapılması lazım? İşletmenin hemen işi durdurması lazım. Suçlamak için söylemiyorum ama tabloyu görmek için. Oradaki kusurları yargı sürecine intikal etmiştir” demişti.

Soruşturma kapsamında tutuklanan mühendis Şahan Kahraman da “Bir sonraki vardiya, bu parçayı takacaktık” demişti.

Öte yandan soruşturma kapsamında TTK Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir’in de bulunduğu 8 kişi tutuklanırken, 4’ü isimli denetimle olmak üzere 16 kişi özgür bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu