Haber

Bursa Kestel’de çiftçinin can suyu BUSKİ’den

BURSA (İGFA) – Bursa’da kırsal kalkınmayı sağlayarak köyden kente göçün önüne geçmek için kaliteli fide fidan dağıtımından ekipman takviyelerine ve pazarlamaya kadar her alanda üreticinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi, sulama göleti yatırımlarına Kestel Gözede’yi de ekledi.

Sulu tarıma geçişle birlikte tıpkı yerden bir yılda birden fazla eser alınmasını sağlamayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Kestel Gözede’de yaklaşık 106 bin metreküplük depolama alanına sahip membranlı sulama göleti yapıyor. Yaklaşık 1000 tane 100 tonluk havuz kadar depolama hacmine sahip göletteki su yüksekliği ise 14 metre olacak. Çalışmaların süratle devam ettiği proje ile yaklaşık 400 dekarlık tarım yeri sulanabilecek.

Bursa’nın sahip olduğu tüm bedellerin yanında tıpkı vakitte bir tarım kenti olduğunu lisana getiren Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, sulu tarımla birlikte tarımda randımanın daha da artacağını vurguladı. Bu kapsamında gereksinim duyulan tüm kırsal mahallelere sulama göleti ve tesisi kazandırmaya çalıştıklarını söz eden Lider Aktaş, “Kırsal mahallelerde altyapının yanında BUSKİ marifetiyle tarımsal yatırımlarımız da hız kesmeden sürüyor. Tarım potansiyelinin yüksek olduğu bölgelere kazandırdığımız sulama göletleri ile hem ürün kalitesini hem de verimliliği artırıyoruz. Kestel’in Gözede Mahallesi’nde yapımı devam eden membranlı sulama göleti sayesinde, çiftçilerimizin sulama ihtiyacı nesiller boyunca karşılanmış olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu