Haber

Erdoğan gitmeli’ye kapak yapan The Economist seçim sonuçlarını böyle gördü

Dünyanın önde gelenleri ekonomi Yayınlarından The Economist’in 14 Mayıs seçimlerine günler kala yaptığı “Erdoğan gitmeli” kapak yazısı büyük tepki topladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Küresel güçlerin operasyonel araçları olan dergi kapaklarının iç siyasetimize yön vermesine ve milli iradeyi yönlendirmesine izin vermeyeceğiz. Bütün bu diplomatik kazanımları Türkiye Yüzyılı ile doruğa taşıyacaktır.” dedi.

İKİNCİ TİPİ İMZALADILAR

Ancak dün Türkiye sandık başına gitti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan oyların yüzde 49,42’sini alarak rakiplerini geride bıraktı. Ekonomist ise oy web sitesinde ilk etapta sonuçları verdi. Erdoğan’ın aldığı oy oranına dikkat çeken The Economist, seçimlerin 50+1 kuralına göre ikinci turda yapılabileceğini de belirtti.

“RAKİPLERİN HAYAL EDEBİLECEĞİ EN KÖTÜ SONUÇ”

Söz konusu haberde, “Erdoğan için net bir zafer olmasa da ülkedeki muhalefetin hayal edebileceği en kötü sonuç oldu. 6 muhalefet partisinin oluşturduğu Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların sadece yüzde 45’ini alabildi. Ancak bu oy oranı hem anketörlerin hem de Kılıçdaroğlu’nun oy oranı ile aynı. Beklediğinin çok gerisinde kaldı.” kelimeler yer aldı.

The Ecomist, seçim öncesi şu kapakla okurlarının karşısına çıktı:

habereynesil.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu