Haber

Politico: Erdoğan’ın gücü hafife alınıyor, Batı onunla yaşamayı öğrenmeli…

14 Mayıs seçimlerine ilişkin analizler dünya basınında yer almaya devam ediyor. 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oyu 49,5 iken, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oyu 45,07’de kaldı.

Türk toplumunun demokratik bir direnişle sandık başına gittiğini belirten Politico, seçimlerin ikinci tura kaldığını belirterek, “Sisi ve Putin’in ülkesinde bu görülmedi” dedi.

Hiçbir adayın mutlak çoğunluğu elde edememesi, Türkiye’yi 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tür oylamaya götürdü. . Bir seçim hayal etmek mümkün değil”ERDOĞAN KAZANÇ BEKLİYOR

Erdoğan’ın yüzde 49,5 oyla rüzgarı elinde tuttuğunu yazan Politico, ikinci turda Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı net bir zafer kazanılacağını belirtti.

14 Mayıs sonuçlarının beklenenden çok farklı olduğunu yazan dergi, Erdoğan’ın başarısının hafife alındığını ve muhalefetin oy oranının beklentilerin çok altında kaldığını yazdı.

Dergi, Avrupalı ​​liderlerin kendileriyle aynı fikirde olmayan liderlere alışmaları gerektiğini de yazdı:

“Ancak Türkiye’deki seçimler de bize otoriter popülizmin, seçim otokrasilerinin, Avrupa ve Batı ile uzlaşmayan demokratik ve otoriter ülkelerin dayanıklılığı hakkında bir şeyler söylüyor. AB’nin bu ülkelerle yaşamayı öğrenmesi ve ne yapacağını düşünmesi gerekiyor. yapabilir ve yapamaz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu