Haber

Tiyatrosunu Satan Müjdat Gezen: “Gişe Bile Bizi Kurtaramadı”

Kadıköy’deki tiyatrosunu ekonomik sıkıntılar nedeniyle satmak zorunda kalan Müjdat Gezen, ‘Hiç boş salonda oynamadım. Ancak dolu bir salonda 17 yıl ürettim. “Artık dayanamıyorum” dedi.

Pandemi sonrası ekonomik krizle baş etmek zorunda kalan sanat emekçileri birer birer sahne kaybediyor. Kapatılan tiyatro sahnelerine Müjdat Gezen Tiyatrosu eklendi. Kadıköy Bahariye’de 1991 yılından beri faaliyet gösteren tiyatro binasını usta oyuncu Müjdat Gezen satışa çıkardı.

“Gişeye oynuyoruz ama masrafları karşılayamıyoruz”

BirGün’den Işıl Çalışkan’a konuşan Gezen, tiyatronun nasıl kapanma aşamasına geldiğini şu sözlerle anlattı:

‘Aslında kapalı gişe oynuyoruz ama gelen elektrik, akaryakıt, sigorta, stopaj, maaş giderlerini karşılamıyor. Bilet satış fiyatlarımız ortalama 50 ile 90 lira arasındaydı. Geçen ay 52 bin TL elektrik faturası geldi. Aslında haftada en fazla 2 maç oynuyoruz. Çalışanın sigortası, stopaj ve maaşı 7 aylık bir süre için, tiyatro kapandığında ise 5 ayda ödenmesi gerekiyor. Büyük bir masraf ve çok düşük bir gelir. Bu akaryakıta ve elektriğe yapılan zamlar bizi gerçeğin dibine götürüyordu. Bu yüzden çözümü tiyatro binasını satışa çıkarmakta buldum.’

“Artık dayanamıyorum”

Seyircilerinin çoğunlukla öğrencilerden veya emeklilerden oluştuğunu belirten Gezen, bilet fiyatlarını artıramadıklarını söyledi. Diyelim ki bilet fiyatını artırdık, bu sefer seyirci mağdur olacak. Ekmek, domates, peynir, et almak zorunda kalan, tiyatro için yüksek bedeller ödeyen seyircilere söylemeye açıkçası gönlüm el vermedi.ifadelerini kullandı.

Gezen, bir ülke ekonomisinin kötüleşmesinin her şeyi etkilediğini belirtti. ‘Tiyatro, ne yazık ki, onların arasında kültürden çok bir cümbüş olarak görülüyor. Hiç boş salonda oynamadım. Ama 17 yıldır bir salonda ürettim, dolusu heba oldu, artık dayanacak gücüm kalmadı.söz konusu.

“Devletten yardım almadım”

Hayatında sponsor olmadığını ve devletten hiçbir tiyatro yardımı almadığını belirten Gezen, şunları kaydetti: ‘Kültür Bakanlığı’na hiç başvurmadım ve tiyatroma yardım edin’ demedim. Aslında Bakanlığın tiyatrolara yardım ettiği rakamlar sembolik. Ama sponsorlukla olabilir. Ben de yüzümü kızartıp kimseden bana sponsor olmasını istemedim, demedim de. Hiç dişimi sıkıp kimseye şikayet etmedim, ama şimdiye kadar bu kadar.dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu