Haber

Erdoğan-Putin görüşmesi başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’deki görüşmesi başladı. Toplantının ana gündem maddesi Rusya’nın 17 Temmuz’da çekildiği Tahıl Koridoru Anlaşması olacak.

Erdoğan ve heyetini taşıyan uçak, saat 10.50’de Atatürk Havalimanı’ndan Soçi’ye hareket etti. “TUR” uçağıyla saat 12.15’te Rusya’ya indi. Erdoğan’ı Soçi Uluslararası Havalimanı’nda Krasnodar Bölgesi Vali Yardımcısı Aleksandr Ruppel, Soçi Belediye Başkanı Aleksey Kopaygorodskiy, Rusya Dışişleri Bakanlığı Devlet Protokolü Genel Müdür Yardımcısı Igor Bogdashev, Türkiye Cumhuriyeti’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ve diğer yetkililer karşıladı. .

İKİ CUMHURBAŞKANINDAN İLK AÇIKLAMALAR

Putin: Türkiye’de doğal gaz merkezinin açılmasına yönelik görüşmeler sonuçlanacak. Yakın zamanda doğalgaz konusunda da adım atacağız. Sizin yönetiminizde Türkiye-Rusya ilişkileri büyük bir aşama kaydetti, ticari konularda da çıkarlarımız ilerledi. Ticaret hacmimiz olumlu yönde gelişiyor. İlişkilerimiz sadece alışık olduğumuz alanlarda değil yeni alanlarda da ilerliyor, hem gazda hem de diğer bahislerde çok daha fazla adım atacağımıza inanıyorum, bu her iki tarafa da fayda sağlayacaktır. Tarımda büyük fayda sağladık ve başarılı ilişkimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Türkiye ile işbirliğimiz başarıyla devam ediyor. Türkiye, Uluslararası Nükleer Güç ülke kulübüne girdi. Bu alanda yeni projeler konuşulabilir. Bu konuda ortak işbirliğini değerlendireceğiz. Ukrayna krizini ele alacağız. Bu görüşmeleri memnuniyetle karşılıyoruz. Suriye’de değerli gelişmeler yaşandı. Türkiye’nin bu konudaki hassasiyetinin de farkındayız. Bütün bunları detaylı olarak ele alacağız. Yeniden hoşgeldiniz.

Erdoğan: Türkiye-Rusya ilişkilerinde mevcut dış ticaret hacmimizin 62 milyar dolar olması bizi gerçekten çok mutlu ediyor. Merkez bankası liderlerimizin bugün burada toplantıya gelmeleri ve ayrı ayrı görüşecek olmalarının da ikili ilişkilerimizde yerli para birimine adım atılması açısından değerli olduğuna inanıyorum. Her zamanki gibi Akkuyu Nükleer Santrali’nde de belirttiğiniz gibi gelişmeler iyi gidiyor. İlk üniteyle ilgili atılan adımlar da çok güzel. Sinop Elektrik Santrali konusunda bir adım atmamızın mümkün olacağını düşünüyorum. Trakya’da merkez olacak olması da bir diğer zenginlik unsuru. En değerli konulardan biri turizmdeki gelişmelerdir. Rusya şu anda turizmde bizim için bir numara. Doğal olarak en değerli adım ise tahıl sorunu meselesidir. Bugün dünya bundan ne çıkacağını bekliyor. Toplantıların ardından düzenlenecek basın toplantısında az gelişmiş Afrika ülkelerine yönelik atılacak adımın çok değerli olacağına inanıyorum. Bir diğer konu da endüstriyel savunma konusunda attığımız adımlardır. Enerji sektöründe Rusya’ya özellikle doğal aşamada değerli bir ilgimiz var. Bunu daha da geliştireceğimize inanıyorum. Bu yaz yaşanan yangınlarda gönderdiğiniz iki uçakla tedirginliğimizi giderdiniz. Bunu artırabilirsek çok daha doğru olur. Çünkü yaz aylarında hep bu tehdit altındayız. Yeni kabinemin yeni üyelerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Toplantımızın verimli geçmesini diliyorum.

haber-serdivan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu