Haber

Lavrov, Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad ile Filistin-İsrail çatışmasını görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal MikdadOnunla telefonda konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, toplantıda Filistin-İsrail çatışması ve artan gerilim bağlamında İsrail’in Suriye topraklarına yönelik saldırıları ele alındı.

“Toplantı sırasında dışişleri bakanları özellikle Filistin-İsrail çatışma bölgesindeki durumun dramatik gelişimine dikkat çekti.”Bakan Lavrov, söz konusu açıklamasında, ‘silahlı gerilimin Suriye ve diğer bölge ülkelerine yayılmasının kabul edilemez’ olduğuna da dikkat çekerek, Gazze Şeridi çevresinde yaşanan gelişmeler ortamında bu durumun daha da sıklaştığını söyledi. ‘İsrail’in Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarına yönelik hava saldırıları kabul edilemez’‘ kaydettiği vurgulandı.

Açıklamada, “ Bakanlar, mevcut potansiyel patlama ortamında yabancı güçlerin Orta Doğu’yu jeopolitik hesaplaşma alanına dönüştürme girişimlerinin tehlikesini vurguladılar.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya göre taraflar, Gazze’de akan kanın derhal durdurulması, çatışmalar sonucunda ortaya çıkan tüm insani sorunlara çözüm bulunması, uzun vadeli çözümün siyasi ve diplomatik yöntemlerle tartışılması gerektiğini de vurguladı. Bilinen uluslararası hukuka dayanarak.

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye çözümüne ilişkin kararlarının titizlikle uygulanmasına bağlılıklarını teyit eden iki bakan, Rusya-Suriye ikili işbirliğine ilişkin konuları da değerlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu